To know about the Infinix GT 50 Pro price in Bangladesh (Exp, ৳50,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Infinix was Exp. 24 Apr 2026 released a new smartphone GT 50 Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of Infinix GT 50 Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Infinix GT 50 Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Infinix GT 50 Pro is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Infinix GT 50 Pro |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 50,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 24 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Infinix GT 50 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 50,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Infinix GT 50 Pro which is expected to be available in Black Abyss, Red Blaze, and Silver Glacier colors variants online stores and Infinix showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Infinix |
| Model | GT 50 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 24 Apr 2026 |
| Released | Exp. 24 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Customizable RGB LEDs on the back Dual-pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 106.6 cm2 |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~440 ppi density |
| Touch Screen | ~85.0% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 8.2 mm (6.39 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 111˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.0µm, AF |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired 30W wireless 10W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging 2 Wireless bypass charging (accessory required) |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Infinix GT 50 Pro is coming soon in Bangladesh Market.
A. Infinix GT 50 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 50,000.
A. Yes, Infinix GT 50 Pro has a 6500mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.