To know about the Huawei Pura 90 price in Bangladesh (Exp, ৳90,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Huawei was Exp. 20 Apr 2026 released a new smartphone Pura 90 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Huawei Pura 90 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Huawei Pura 90 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Huawei Pura 90 is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Huawei Pura 90 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 90,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 20 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Huawei Pura 90 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 90,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Huawei Pura 90 which is expected to be available in Black, White, and Dark Purple colors variants online stores and Huawei showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Huawei |
| Model | Pura 90 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | Exp. 20 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9010s (7 nm) |
| CPU | Octa-core |
| Display Type | LTPO OLED |
| Size | 6.8 inches, 113.6 cm2 |
| Resolution | 1320 x 2856 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~463 ppi density |
| Touch Screen | ~89.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Kunlun Glass |
| Features | 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.1 x 78.1 x 7 mm (6.42 x 3.07 x 0.28 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colors | Black, White, Dark Purple |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 88mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing BDS Satellite Messaging - China only |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, 100% in 45 min 50W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Huawei Pura 90 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Huawei Pura 90 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 90,000.
A. Yes, Huawei Pura 90 has a 6500mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.