To know about the Honor Win Turbo price in Bangladesh (Exp, ৳50,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. 29 May 2026 released a new smartphone Win Turbo in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor Win Turbo Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor Win Turbo with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor Win Turbo is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Honor Win Turbo |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 50,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 May 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Honor Win Turbo price in Bangladesh is expected to be BDT. about 50,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Honor Win Turbo which is expected to be available in Black, Blue, and White colors colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | Win Turbo |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Android 16, MagicOS 10 |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.79 inches, 112.1 cm2 |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~427 ppi density |
| Touch Screen | ~90.6% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Aluminosilicate glass |
| Features | 120Hz, HDR Vivid, 3840Hz PWM, 1800 nits (HBM), 8000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Black, White, Blue |
| Build | - |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS 5 MP, (ultrawide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1 + E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 10080 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired 27W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Honor Win Turbo is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor Win Turbo price in Bangladesh is expected to be BDT. about 50,000.
A. Yes, Honor Win Turbo has a 10080mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.