To know about the Honor Play 70C price in Bangladesh (Exp, ৳15,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. 05 May 2025 released a new smartphone Play 70C in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor Play 70C Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor Play 70C with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor Play 70C is expected to be launched in this country in 05 May 2025.
| Name | Honor Play 70C |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 15,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 05 May 2025 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Honor Play 70C price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Honor Play 70C which is expected to be available in Black, Silver, and Green colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | Play 70C |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 05 May 2025 |
| Released | Exp. 05 May 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Operating System | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Display Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~85.5% screen-to-body ratio |
| Features | 90Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5300 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
15W wired 2.5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-Removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |
A. No, The Honor Play 70C is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor Play 70C price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000.
A. Yes, Honor Play 70C has a 5300mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.