To know about the HMD Vibe2 price in Bangladesh (Exp, ৳15,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. HMD was Exp. 21 May 2026 released a new smartphone Vibe2 in Bangladesh’s official market.
The latest update of HMD Vibe2 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of HMD Vibe2 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. HMD Vibe2 is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | HMD Vibe2 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 15,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 21 May 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
HMD Vibe2 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of HMD Vibe2 which is expected to be available in Cosmic Lavender, Nordic Blue, and Peach Pink colors variants online stores and HMD showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | HMD |
| Model | Vibe2 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 21 May 2026 |
| Released | Exp. 21 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~84.3% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 168 x 77.7 x 8.6 mm (6.61 x 3.06 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, (wide) 2 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 18W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The HMD Vibe2 is coming soon in Bangladesh Market.
A. HMD Vibe2 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000.
A. Yes, HMD Vibe2 has a 6000mAh Battery with 18W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.