To know about the Samsung Galaxy Z Fold Wide price in Bangladesh (Exp, ৳2,45,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Samsung was Exp. 22 Jul 2026 released a new smartphone Galaxy Z Fold Wide in Bangladesh’s official market.
The latest update of Samsung Galaxy Z Fold Wide Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Samsung Galaxy Z Fold Wide with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Samsung Galaxy Z Fold Wide is expected to be launched in this country in Jul 2026.
| Name | Samsung Galaxy Z Fold Wide |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 2,45,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 22 Jul 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Samsung Galaxy Z Fold Wide price in Bangladesh is expected to be BDT. about 2,45,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Samsung Galaxy Z Fold Wide which is expected to be available in Black; other colors variants online stores and Samsung showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold Wide |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time), IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Advanced Armor aluminum frame |
| Operating System | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Size | 7.6 inches, 175.7 cm2 |
| Resolution | 1828 x 2584 pixels |
| Pixel Density | ~416 ppi density |
| Touch Screen | ~87.9% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Titanium plate layer for display support |
| Features | 120Hz, HDR10+ |
| Secondary Display | Cover display: Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Ceramic 2 5.4 inches, 1264 x 1848 pixels |
| Multitouch |
| Dimensions | Unfolded: 161.4 x 123.9 x 4.9 mm Folded: 82.2 x 123.9 x 9.8 mm |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Black; other colors |
| Build | - |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, (wide), PDAF, OIS 50 MP, (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution |
10 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4800 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 45W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | South Korea |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Samsung Galaxy Z Fold Wide is coming soon in Bangladesh Market.
A. Samsung Galaxy Z Fold Wide price in Bangladesh is expected to be BDT. about 2,45,000.
A. Yes, Samsung Galaxy Z Fold Wide has a 4800mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.