To know about the Asus ROG Phone 9 FE price in Bangladesh (Exp, ৳1,10,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Asus was Exp. 04 Feb 2025 released a new smartphone ROG Phone 9 FE in Bangladesh’s official market.
The latest update of Asus ROG Phone 9 FE Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Asus ROG Phone 9 FE with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Asus ROG Phone 9 FE is expected to be launched in this country in Feb 2025.
| Name | Asus ROG Phone 9 FE |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 1,10,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 04 Feb 2025 |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 256GB |
Asus ROG Phone 9 FE price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000. This is an 16GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Asus ROG Phone 9 FE which is expected to be available in Phantom Black colors variants online stores and Asus showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 9 FE |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 04 Feb 2025 |
| Released | Exp. 04 Feb 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Mini-LED (341 dots) programmable matrix (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Operating System | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~388 ppi density |
| Touch Screen | ~88.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | 185Hz, HDR10, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.8 x 76.8 x 8.9 mm (6.45 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Colors | Phantom Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back, aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 16GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, gimbal OIS 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide) 5 MP (macro) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide), 1/3.2", 0.7µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 32-bit/384kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Snapdragon sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC, GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
65W wired, PD3.0, PPS, QC5, 100% in 39 min 15W wireless (Qi) 10W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Asus ROG Phone 9 FE is coming soon in Bangladesh Market.
A. Asus ROG Phone 9 FE price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000.
A. Yes, Asus ROG Phone 9 FE has a 5500mAh Battery with 65W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.