To know about the Honor 600 Pro (China) price in Bangladesh (Exp, ৳1,10,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. 25 May 2027 released a new smartphone 600 Pro (China) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor 600 Pro (China) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor 600 Pro (China) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor 600 Pro (China) is expected to be launched in this country in 25 May 2027.
| Name | Honor 600 Pro (China) |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 1,10,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 25 May 2027 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Honor 600 Pro (China) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Honor 600 Pro (China) which is expected to be available in Lucky Star, Obsidian Black, and Green Apple shades colors colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | 600 Pro (China) |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time), IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8550 Elite |
| CPU | - |
| GPU | - |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.57 inches |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Lucky Star, Obsidian Black, Green Apple shades |
| Build | - |
| Internal Storage | 512GB |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP 50 MP 12 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution |
50 MP 2 MP |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired 50W wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Honor 600 Pro (China) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor 600 Pro (China) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000.
A. Yes, Honor 600 Pro (China) has a 8000mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.