To know about the Honor 600 (China) price in Bangladesh (Exp, ৳80,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. 25 May 2026 released a new smartphone 600 (China) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor 600 (China) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor 600 (China) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor 600 (China) is expected to be launched in this country in 25 May 2026.
| Name | Honor 600 (China) |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 80,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 25 May 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Honor 600 (China) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 80,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Honor 600 (China) which is expected to be available in Lucky Star, Obsidian Black, Light Feature Blue, and Green Apple colors colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | 600 (China) |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | - |
| GPU | - |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.57 inches |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Lucky Star, Obsidian Black, Light Feature Blue, Green Apple |
| Build | - |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP 12 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 50 MP |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Honor 600 (China) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor 600 (China) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 80,000.
A. Yes, Honor 600 (China) has a 8000mAh Battery.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.