To know about the Tecno Pop X price in Bangladesh (Exp, ৳12,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Tecno was Exp. 04 Mar 2026 released a new smartphone Pop X in Bangladesh’s official market.
The latest update of Tecno Pop X Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Tecno Pop X with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Tecno Pop X is expected to be launched in this country in Mar 2026.
| Name | Tecno Pop X |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 12,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 04 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Tecno Pop X price in Bangladesh is expected to be BDT. about 12,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Tecno Pop X which is expected to be available in Flare White, and Chilly Green colors variants online stores and Tecno showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Tecno |
| Model | Pop X |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 04 Mar 2026 |
| Released | Exp. 04 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.2m |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~84.1% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 167.7 x 77.8 x 8.1 mm (6.60 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | - |
| Colors | Flare White, Chilly Green |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/1.9, (wide) |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| Resolution | 8 MP |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 15W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Tecno Pop X is coming soon in Bangladesh Market.
A. Tecno Pop X price in Bangladesh is expected to be BDT. about 12,000.
A. Yes, Tecno Pop X has a 5000mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.