To know about the Honor Play11 Plus price in Bangladesh (Exp, ৳45,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. 05 May 2026 released a new smartphone Play11 Plus in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor Play11 Plus Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor Play11 Plus with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor Play11 Plus is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Honor Play11 Plus |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 45,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 05 May 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Honor Play11 Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 45,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Honor Play11 Plus which is expected to be available in Silver, and Gold colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | Play11 Plus |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 05 May 2026 |
| Released | Exp. 05 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) Drop resistant up to 1.8m |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 |
| Resolution | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~434 ppi density |
| Touch Screen | ~90.1% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm (6.20 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colors | Silver, Gold |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired 6W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Honor Play11 Plus is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor Play11 Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 45,000.
A. Yes, Honor Play11 Plus has a 7000mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.