To know about the Realme C100x price in Bangladesh (Exp, ৳25,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Realme was Exp. 07 May 2026 released a new smartphone C100x in Bangladesh’s official market.
The latest update of Realme C100x Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Realme C100x with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Realme C100x is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Realme C100x |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 25,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
Realme C100x price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000. This is an 6GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Realme C100x which is expected to be available in Golden Coast, and Deepblue Tides colors variants online stores and Realme showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Realme |
| Model | C100x |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 07 May 2026 |
| Released | Exp. 07 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions RGB light on the back (notifications, etc.) |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~254 ppi density |
| Touch Screen | ~86.8% screen-to-body ratio |
| Display Protection | ArmorShell glass, Mohs level 5 |
| Features | 120Hz, 900 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.6 mm (6.56 x 3.08 x 0.34 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Golden Coast, Deepblue Tides |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 6GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired, 45W PPS, 13.5W PD Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Realme C100x is coming soon in Bangladesh Market.
A. Realme C100x price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000.
A. Yes, Realme C100x has a 8000mAh Battery with 45W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.