To know about the Honor Play 80 Plus price in Bangladesh (Exp, ৳30,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. 05 May 2026 released a new smartphone Play 80 Plus in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor Play 80 Plus Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor Play 80 Plus with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor Play 80 Plus is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Honor Play 80 Plus |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 30,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 05 May 2026 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
Honor Play 80 Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000. This is an 6GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Honor Play 80 Plus which is expected to be available in Black, Blue, and Gold colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | Play 80 Plus |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 05 May 2026 |
| Released | Exp. 05 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM4450-AF Snapdragon 4 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Display Type | TFT LCD |
| Size | 6.61 inches, 105.5 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~265 ppi density |
| Touch Screen | ~84.8% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.3 mm (6.45 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 6GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity,compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 45W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Honor Play 80 Plus is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor Play 80 Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000.
A. Yes, Honor Play 80 Plus has a 7500mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.