To know about the Motorola Moto G37 Power price in Bangladesh (Exp, ৳45,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 29 Apr 2026 released a new smartphone Moto G37 Power in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G37 Power Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G37 Power with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G37 Power is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Motorola Moto G37 Power |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 45,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 128GB |
Motorola Moto G37 Power price in Bangladesh is expected to be BDT. about 45,000. This is an 4GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Motorola Moto G37 Power which is expected to be available in Pantone: Impenetrable, Capri, and Nautical Blue colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G37 Power |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 29 Apr 2026 |
| Released | Exp. 29 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~264 ppi density |
| Touch Screen | ~84.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 120Hz, 1050 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.8 mm (6.54 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
30W wired 6W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G37 Power is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G37 Power price in Bangladesh is expected to be BDT. about 45,000.
A. Yes, Motorola Moto G37 Power has a 7000mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.