To know about the Motorola Moto E14 price in Bangladesh (Exp, ৳14,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 17 Jun 2024 released a new smartphone Moto E14 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto E14 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto E14 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto E14 is expected to be launched in this country in Jun 2024.
| Name | Motorola Moto E14 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 14,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 17 Jun 2024 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Motorola Moto E14 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Motorola Moto E14 which is expected to be available in Pastel Green, Graphite Gray, and Pastel Purple colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto E14 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Jun 2024 |
| Released | Exp. 17 Jun 2024 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Water-repellent design |
| Operating System | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~269 ppi density |
| Touch Screen | ~84.9% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | 90Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.5 x 74.5 x 8 mm (6.44 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 178.8 g (6.31 oz) |
| Colors | Pastel Green, Graphite Gray, Pastel Purple |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 64GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 15W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor |
A. No, The Motorola Moto E14 is coming soon to Bangladesh Market.
A. Motorola Moto E14 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,000.
A. Yes, Motorola Moto E14 has a 5000mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.