To know about the Motorola Razr 2025 price in Bangladesh (Exp, ৳85,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 24 Apr 2025 released a new smartphone Razr 2025 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Razr 2025 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Razr 2025 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Razr 2025 is expected to be launched in this country in Apr 2025.
| Name | Motorola Razr 2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 85,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 24 Apr 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Motorola Razr 2025 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 85,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Razr 2025 which is expected to be available in Pantone: Gibraltar Sea, Spring Bud, Lightest Sky, and Parfait Pink colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Razr 2025 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Apr 2025 |
| Released | Exp. 24 Apr 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~413 ppi density |
| Touch Screen | ~84.9% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Secondary Display | Second external AMOLED, 1B colors, 90Hz, HDR10+, 1700 nits (peak) 3.6 inches, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi, Gorilla Glass Victus |
| Multitouch |
| Dimensions | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colors | Pantone: Gibraltar Sea, Spring Bud, Lightest Sky, Parfait Pink |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), silicone polymer back (eco leather), aluminum frame (6000 series), hinge (stainless steel) |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer (NA only) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
30W wired 15W wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Razr 2025 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Razr 2025 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 85,000.
A. Yes, Motorola Razr 2025 has a 4500mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.