To know about the Motorola Razr Plus 2025 price in Bangladesh (Exp, ৳1,25,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 12 Apr 2025 released a new smartphone Razr Plus 2025 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Razr Plus 2025 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Razr Plus 2025 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Razr Plus 2025 is expected to be launched in this country in Apr 2025.
| Name | Motorola Razr Plus 2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 1,25,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 24 Apr 2025 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Motorola Razr Plus 2025 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,25,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Razr Plus 2025 which is expected to be available in Pantone: Mocha Mousse, and Hot Pink colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Razr Plus 2025 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Apr 2025 |
| Released | Exp. 24 Apr 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~413 ppi density |
| Touch Screen | ~84.9% screen-to-body ratio |
| Features | Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Secondary Display | Second external LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 2400 nits (peak) 4 inches, 1272 x 1080 pixels, 417 ppi, Gorilla Glass Victus |
| Multitouch |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Pantone: Mocha Mousse, Hot Pink |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), silicone polymer back (eco leather), aluminum frame (6000 series), hinge (titanium) |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Razr Plus 2025 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Razr Plus 2025 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,25,000.
A. Yes, Motorola Razr Plus 2025 has a 4000mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.