To know about the Umidigi A75x price in Bangladesh (Exp, ৳14,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Umidigi was Exp. 12 Mar 2026 released a new smartphone A75x in Bangladesh’s official market.
The latest update of Umidigi A75x Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Umidigi A75x with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Umidigi A75x is expected to be launched in this country in Mar 2026.
| Name | Umidigi A75x |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 14,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 12 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Umidigi A75x price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Umidigi A75x which is expected to be available in Black, Titanium, Cyan, and Green colors variants online stores and Umidigi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Umidigi |
| Model | A75x |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Mar 2026 |
| Released | Exp. 12 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Operating System | Android 16 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~83.8% screen-to-body ratio |
| Features | 90Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 168.3 x 78 x 8.1 mm (6.63 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, Titanium, Cyan, Green |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
13 MP, (wide) Auxiliary lens |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, (wide) |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 10W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Umidigi A75x is coming soon in Bangladesh Market.
A. Umidigi A75x price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,000.
A. Yes, Umidigi A75x has a 5000mAh Battery with 10W Fast charging.
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.