To know about the Realme C100i price in Bangladesh (Exp, ৳14,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Realme was Exp. 07 May 2026 released a new smartphone C100i in Bangladesh’s official market.
The latest update of Realme C100i Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Realme C100i with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Realme C100i is expected to be launched in this country in 30 Apr 2026.
| Name | Realme C100i |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 14,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Realme C100i price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Realme C100i which is expected to be available in Dawn Purple and Dusk Gray colors variants online stores and Realme showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Realme |
| Model | C100i |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 30 Apr 2026 |
| Released | Exp. 07 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, I654 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Touch Screen | ~90.4% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features | 120Hz, 900 nits |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.48 x 78.23 x 8.38 mm |
| Weight | 208 g |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 8 MP, f/2.0 |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, Google Lens, PRO, Hypertext |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2 |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 15W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Realme C100i is coming soon in Bangladesh Market.
A. Realme C100i price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,000.
A. Yes, Realme C100i has a 7000mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.