To know about the Xiaomi Poco C81 price in Bangladesh (Exp, ৳15,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. 23 Apr 2026 released a new smartphone Poco C81 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi Poco C81 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi Poco C81 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi Poco C81 is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Xiaomi Poco C81 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 15,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 23 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Xiaomi Poco C81 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Xiaomi Poco C81 which is expected to be available in Sky Blue, Elite Black, and Sunset Gold colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | Poco C81 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 23 Apr 2026 |
| Released | Exp. 23 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Dust and splash resistant |
| Operating System | Android 16, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~254 ppi density |
| Touch Screen | ~84.3% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 800 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Sky Blue, Elite Black, Sunset Gold |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, (wide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6300 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
15W wired 7.5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Xiaomi Poco C81 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi Poco C81 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000.
A. Yes, Xiaomi Poco C81 has a 6300mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.