To know about the Motorola Moto E22 price in Bangladesh (Exp, ৳15,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 16 Sep 2022 released a new smartphone Moto E22 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto E22 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto E22 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto E22 is expected to be launched in this country in Sep 2022.
| Name | Motorola Moto E22 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 15,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 16 Sep 2022 |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 32GB |
Motorola Moto E22 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000. This is an 2GB of RAM and 32GB of internal storage base variant of Motorola Moto E22 which is expected to be available in Astro Black, and Crystal Blue colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto E22 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Sep 2022 |
| Released | Exp. 16 Sep 2022 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Water-repellent coating |
| Operating System | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~270 ppi density |
| Touch Screen | ~83.5% screen-to-body ratio |
| Features | 90Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.6 x 74.7 x 8 mm (6.44 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Colors | Astro Black, Crystal Blue |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 32GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 2GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm, PDAF 2 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4020 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 10W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto E22 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto E22 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 15,000.
A. Yes, Motorola Moto E22 has a 4020mAh Battery with 10W Fast charging.
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.