To know about the Vivo V70 FE price in Bangladesh (৳56,999) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was 09 Apr 2026 released a new smartphone V70 FE in Bangladesh’s Official market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing NFC |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 7000 mAh battery with 90W Fast Charging |
The Vivo released a new smartphone V70 FE. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 operating system. The device sports a 6.83″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~449 PPI. The phone comes with a 200+8 MP Dual primary camera with Ring-LED flash and a 32 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Vivo V70 FE has 8GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual brand etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7000 mAh battery with 90W Fast Charging. Are you looking for the latest Vivo phones? Then visit Vivo Phones.
| Name | Vivo V70 FE |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 56,999 (Official) |
| Launch Date | 09 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Vivo V70 FE price in Bangladesh starting at BDT. 56,999 (Official). The Vivo V70 FE is available in Muse Purple and Ocean Blue colors variants in online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | V70 FE |
| Status | Available |
| Price | Official (8GB+256GB) ৳56,999 | (12GB+256GB) ৳65,999 |
| Announced | 30 Apr 2026 |
| Released | 09 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 2 hours) |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 113.1 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~449 ppi density |
| Touch Screen | ~90.7% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Mohs level 4 |
| Features | 120Hz, HDR10+, 1900 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 7.6 mm (6.44 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colors | Muse Purple, Ocean Blue |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No, LPDDR5 |
| RAM (Memory) | 8/12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0" |
| Autofocus | |
| Flash | Ring-LED flash |
| Features | Photo, Portrait, Night, Video, Micro Movie, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Underwater Photography, Dual View, Film Camera |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired, 100% in 60 min Reverse wired Bypass Charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Vivo V70 FE is Officially available in Bangladesh.
A. Vivo V70 FE price in Bangladesh is Tk. 56,999 (Official).
A. Yes, Vivo V70 FE has a 7000mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.