To know about the Google Pixel 10a price in Bangladesh (৳61,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Google was 18 Feb 2026 released a new smartphone Pixel 10a in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Google Tensor G4 (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type P-OLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 5100 mAh battery with 30W Fast Charging |
The Google released a new smartphone Pixel 10a. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, OriginOS 6 operating system. The device sports a 6.3″ inch P-OLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~422 PPI. The phone comes with a 48+13 MP Dual primary camera with LED flash and a 13 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Google Pixel 10a has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.9 GHz Cortex-A520) processor with a Google Tensor G4 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC, Bluetooth 6.0, A2DP, LE, USB Type-C 3.2, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 5100 mAh battery with 30W Fast Charging. Are you looking for the latest Google phones? Then visit Google Phones.
| Name | Google Pixel 10a |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 61,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 18 Feb 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Google Pixel 10a price in Bangladesh starting at BDT. 61,000 (Unofficial). The Google Pixel 10a is available in Prismatic Green and Titan Black colors variants in online stores and Google showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | |
| Model | Pixel 10a |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+128GB) ৳61,000 | (8GB+256GB) ৳68,000 |
| Announced | 18 Feb 2026 |
| Released | 18 Feb 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 71 - GE1GQ 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 21, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66, 75 - GV0BP, G4H7L |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - GE1GQ 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 41, 66, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GV0BP 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - G4H7L |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MP7 |
| Display Type | P-OLED |
| Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~422 ppi density |
| Touch Screen | ~84.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Features | HDR, 120Hz, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 153.9 x 73 x 9 mm (6.06 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Obsidian, Fog, Berry, Lavender |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, plastic back |
| Internal Storage | 128/256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features | Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 5100 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
30W wired, PD3.0, 50% in 30 min 10W wireless Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | US |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Google Pixel 10a is Unofficially available in Bangladesh.
A. Google Pixel 10a price in Bangladesh is Tk. 61,000 (Unofficial).
A. Yes, Google Pixel 10a has a 5100mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.