To know about the Vivo Y60 price in Bangladesh (Exp, ৳30,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was Exp. 06 Apr 2026 released a new smartphone Y60 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Vivo Y60 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Vivo Y60 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Vivo Y60 is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Vivo Y60 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 30,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 06 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
Vivo Y60 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000. This is an 6GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Vivo Y60 which is expected to be available in Black, Purple, and Blue colors variants online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | Y60 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 06 Apr 2026 |
| Released | Exp. 06 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~85.0% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Colors | Black, Purple, Blue |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 6GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
15W wired Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Vivo Y60 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Vivo Y60 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000.
A. Yes, Vivo Y60 has a 6500mAh Battery with 15W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.