To know about the Xiaomi 17T price in Bangladesh (Exp, ৳1,10,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. May 2027 released a new smartphone 17T in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi 17T Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi 17T with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi 17T is expected to be launched in this country in May 2027.
| Name | Xiaomi 17T |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 1,10,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. May 2027 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Xiaomi 17T price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Xiaomi 17T which is expected to be available in Blue, Black, and Purple colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | 17T |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.59 inches, 106.4 cm2 |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~460 ppi density |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Blue, Black, Purple |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 67W wired, PD3.0 |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Xiaomi 17T is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi 17T price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000.
A. Yes, Xiaomi 17T has a 6500mAh Battery with 68W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.