To know about the Vivo Y31 5G price in Bangladesh (৳21,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was 13 Sep 2025 released a new smartphone Y31 5G in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) chipset | ❌Missing NFC |
| ✅ Display Type IPS LCD | ❌Missing Infrared |
| ✅ Fingerprint (Side-mounted) | |
| ✅ 6500 mAh battery with 44W Fast Charging |
The Vivo released a new smartphone Y31 5G. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 15, Funtouch 15 operating system. The device sports a 6.68″ inch IPS LCD capacitive touchscreen display having a screen resolution of 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~264 PPI. The phone comes with a 50+0.08 MP Dual primary camera with LED flash and a 8 MP selfie camera. You can record videos at 1080p resolution and @30fps. The Vivo Y31 5G has 4GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) processor with a Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) chipset. Connectivity options include, 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 6500 mAh battery with 44W Fast Charging. Are you looking for the latest Vivo phones? Then visit Vivo Phones.
| Name | Vivo Y31 5G |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 21,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 13 Sep 2025 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 128GB |
Vivo Y31 5G Unofficial price in Bangladesh starting at BDT. 21,500. The Vivo Y31 5G is available in Rose Red, and Diamond Green color variants in online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | Y31 5G |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (4GB+128GB) IND ৳21,500 | (6GB+128GB) IND ৳23,500 |
| Announced | 13 Sep 2025 |
| Released | 13 Sep 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~264 ppi density |
| Touch Screen | ~84.0% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.1 x 77 x 8.4 mm (6.54 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Colors | Rose Red, Diamond Green |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM (Memory) | 4/6GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 0.08 MP |
| Autofocus | |
| Flash | Ring-LED flash |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
44W wired, 50% in 38 min Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. Yes, currently Vivo Y31 5G is Unofficially available in Bangladesh.
A. Vivo Y31 5G price in Bangladesh is Tk. 21,500 (Unofficial).
A. Yes, Vivo Y31 5G has a 6500mAh Battery with 44W fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.