To know about the Oppo Find X9 Ultra price in Bangladesh (৳2,30,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was 21 Apr 2026 released a new smartphone Find X9 Ultra in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type LTPO AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 7050 mAh battery with 100W Fast Charging |
The Oppo released a new smartphone Find X9 Ultra. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16 up to 5 major Android upgrades, ColorOS 16 operating system. The device sports a 6.82″ inch LTPO AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1440 x 3168 pixels and a density of ~510 PPI. The phone comes with a 200+200+50+50+3.2 MP Penta primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 8K resolution and @30fps. The Oppo Find X9 Ultra has 12GB RAM and 512GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) processor with a Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5), Bluetooth 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5, USB Type-C 3.2, tri-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7050 mAh battery with 100W Fast Charging. Are you looking for the latest Oppo phones? Then visit Oppo Phones.
| Name | Oppo Find X9 Ultra |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 2,30,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 21 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 512GB |
Oppo Find X9 Ultra Unofficial price in Bangladesh starting at BDT. 2,30,000. The Oppo Find X9 Ultra is available in Tundra Umber, Canyon Orange, and Polar Glacier color variants in online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | Find X9 Ultra |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+512GB) GB ৳2,30,000 |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | 21 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 - Global 1, 3, 5, 8, 40 - India |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA - Global 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time), IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16 up to 5 major Android upgrades, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Size | 6.82 inches, 113.0 cm2 |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~510 ppi density |
| Touch Screen | ~90.0% screen-to-body ratio |
| Display Protection |
Gorilla Glass Victus 2 Ultra HDR image support |
| Features | 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.2 x 77.0 x 8.7 mm or 9.1 mm |
| Weight | 235 g (8.29 oz) |
| Colors | Tundra Umber, Canyon Orange, Polar Glacier |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame, glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Internal Storage | 512GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.5, 23mm (wide), 1/1.12", PDAF, OIS 200 MP, f/2.2, 70mm (periscope telephoto), 1/1.28", PDAF (15cm - ∞), OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.5, 230mm (periscope telephoto), 1/2.75", PDAF, OIS, 10x optical zoom 50 MP, f/2.0, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1/1.95", PDAF 3.2 MP, f/2.4 (monochrome) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.75", PDAF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7050 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, 55W PPS, 18W PD/QC 50W wireless 10W reverse wireless Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Oppo Find X9 Ultra is Unofficially available in Bangladesh.
A. Oppo Find X9 Ultra price in Bangladesh is Tk. 2,30,000 (Unofficial).
A. Yes, Oppo Find X9 Ultra has a 7050mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.