To know about the ZTE nubia RedMagic 11 Air price in Bangladesh (৳95,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. ZTE was 20 Jan 2026 released a new smartphone nubia RedMagic 11 Air in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 7000 mAh battery with 120W Fast Charging |
The ZTE released a new smartphone nubia RedMagic 11 Air. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, Redmagic OS 11 operating system. The device sports a 6.85″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1216 x 2688 pixels, and a density of ~431 PPI. The phone comes with a 50+8 MP Dual primary camera with LED flash and a 16 MP selfie camera. You can record videos at 8K resolution and @30fps. The ZTE nubia RedMagic 11 Air has 16GB RAM and 512GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) processor with a Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 7, GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7000 mAh battery with 120W Fast Charging. Are you looking for the latest ZTE phones? Then visit ZTE Phones.
| Name | ZTE nubia RedMagic 11 Air |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 95,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 20 Jan 2026 |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 512GB |
ZTE nubia RedMagic 11 Air Unofficial price in Bangladesh starting at BDT. 95,000. The ZTE nubia RedMagic 11 Air is available in Phantom (Transparent Black), Prism (Transparent White) color variants in online stores and ZTE showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | ZTE |
| Model | nubia RedMagic 11 Air |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (16GB+512GB) INT ৳95,000 |
| Announced | 20 Jan 2026 |
| Released | 20 Jan 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-Nano-SIM + Nano-SIM, Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Illuminated RGB logo and fan lights (on the back) |
| Operating System | Android 16, Redmagic OS 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.85 inches, 113.7 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~431 ppi density |
| Touch Screen | ~90.7% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 144Hz, 2592Hz PWM, 1800 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.8 x 76.5 x 8 mm (6.45 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Colors | Phantom (Transparent Black), Prism (Transparent White) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum allow frame, glass back (Gorilla Glass 5) |
| Internal Storage | 512GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 16GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", 1.12µm, under display |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @60fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired 120W wired - China only Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently ZTE nubia RedMagic 11 Air is Unofficially available in Bangladesh.
A. ZTE nubia RedMagic 11 Air price in Bangladesh is Tk. 95,000 (Unofficial).
A. Yes, ZTE nubia RedMagic 11 Air has a 7000mAh Battery with 120W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.
Notun BAZAR , VATARA, DHAKA. North