To know about the Motorola Edge 70 Pro price in Bangladesh (৳57,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was 22 Apr 2026 released a new smartphone Edge 70 Pro in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) chipset | ❌Missing Infrared |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 6500 mAh battery with 90W Fast Charging |
The Motorola released a new smartphone Edge 70 Pro. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 3 major Android upgrades operating system. The device sports a 6.8″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~449 PPI. The phone comes with a 50+50 MP Dual primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @60fps. The Motorola Edge 70 Pro has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-A725 & 3×3.2 GHz Cortex-A725 & 4×2.2 GHz Cortex-A725) processor with a Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, tri-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 6500 mAh battery with 90W Fast Charging. Are you looking for the latest Motorola phones? Then visit Motorola Phones.
| Name | Motorola Edge 70 Pro |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 57,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 22 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Motorola Edge 70 Pro price in Bangladesh starting at BDT. 57,500 (Unofficial). The Motorola Edge 70 Pro is available in Pantone: Lily White, Titan and Tea colors variants in online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 Pro |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) IND ৳57,500 |
| Announced | 22 Apr 2026 |
| Released | 22 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 48, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.8 inches, 113.1 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~449 ppi density |
| Touch Screen | ~91.9% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 144Hz, PWM, HDR, 1800 (HBM), 5200 nits peak |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.7 x 75.6 x 7.0 mm or 7.3 mm |
| Weight | 183 g or 190 g (6.46 oz) |
| Colors | Pantone: Lily White, Titan, Tea |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/2.76", 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired, PD3.0 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Motorola Edge 70 Pro is Unofficially available in Bangladesh.
A. Motorola Edge 70 Pro price in Bangladesh is Tk. 57,500 (Unofficial).
A. Yes, Motorola Edge 70 Pro has a 6500mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.