To know about the Vivo X300s price in Bangladesh (৳85,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was 30 Mar 2026 released a new smartphone X300s in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) chipset | ❌Missing NFC |
| ✅ Display Type LTPO AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 7100 mAh battery with 90W Fast Charging |
The Vivo released a new smartphone X300s. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 operating system. The device sports a 6.78″ inch LTPO AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~452 PPI. The phone comes with a 200+50+50 MP Triple primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @120fps. The Vivo X300s has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×4.21 GHz C1-Ultra & 3×3.5 GHz C1-Premium & 4×2.7 GHz C1-Pro) processor with a Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) chipset. Connectivity options include 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7100 mAh battery with 90W Fast Charging. Are you looking for the latest Vivo phones? Then visit Vivo Phones.
| Name | Vivo X300s |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 85,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 30 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Vivo X300s price in Bangladesh starting at BDT. 85,500 (Unofficial). The Vivo X300s is available in Black, Silver, Purple, and Green colors variants in online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | X300s |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) CN ৳85,500 |
| Announced | 30 Mar 2026 |
| Released | 30 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - International · Nano-SIM + Nano-SIM - China, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~452 ppi density |
| Touch Screen | ~91.1% screen-to-body ratio |
| Display Protection |
Reinforced Glass Ultra HDR image support |
| Features | 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid |
| Multitouch |
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8 mm (6.38 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Colors | Black, Silver, Purple, Green |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7100 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired 40W wireless Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Vivo X300s is Unofficially available in Bangladesh.
A. Vivo X300s price in Bangladesh is Tk. 85,500 (Unofficial).
A. Yes, Vivo X300s has a 7100mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.