To know about the Samsung Galaxy A37 price in Bangladesh (৳42,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Samsung was 25 Mar 2026 released a new smartphone Galaxy A37 in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Exynos 1480 (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type Super AMOLED | ❌Missing Infrared |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 5000 mAh battery with 45W Fast Charging |
The Samsung released a new smartphone Galaxy A37. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 operating system. The device sports a 6.7″ inch Super AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~385 PPI. The phone comes with a 50+8+5 MP Triple primary camera with LED flash and a 12 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Samsung Galaxy A37 has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (4×2.75 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Exynos 1480 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual-band, Wi-Fi Direct etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 5000 mAh battery with 45W Fast Charging. Are you looking for the latest Samsung phones? Then visit Samsung Phones.
| Name | Samsung Galaxy A37 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 42,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 25 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Samsung Galaxy A37 price in Bangladesh starting at BDT. 42,000 (Unofficial). The Samsung Galaxy A37 is available in Graygreen, Charcoal, White and Light Violet colors variants in online stores and Samsung showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A37 |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+128GB) ৳42,000 |
| Announced | 25 Mar 2026 |
| Released | 25 Mar 2026 |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time), IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Exynos 1480 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.75 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Xclipse 530 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~385 ppi density |
| Touch Screen | ~86.5% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Features | 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colors | Graygreen, Charcoal, White, Light Violet |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features |
Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual Proximity Sensing |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 5000mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 45W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-Removable |
| Made by | South Korea |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Samsung Galaxy A37 is Unofficially available in Bangladesh.
A. Samsung Galaxy A37 price in Bangladesh is Tk. 42,000 (Unofficial).
A. Yes, Samsung Galaxy A37 has a 5000mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.