The latest update of T-Mobile REVVL 5G Price in Bangladesh 2020. Check full specs of T-Mobile REVVL 5G with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. T-Mobile REVVL 5G Expected to be launched in this country on 04 September 2020.
| Name | T-Mobile REVVL 5G |
| Status | Upcoming |
| Price | BDT. 35,000 (Expected) |
| Launch Date | 04 September 2020 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
T-Mobile REVVL 5G price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000. This is a 6GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of T-Mobile REVVL 5G which is expected to available in Nebula Black color variants online stores and T-Mobile showrooms in Bangladesh.
“You want to visit our Facebook page click here
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | T-Mobile |
| Model | REVVL 5G |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 27 August 2020 |
| Released | 04 September 2020 |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 2, 4, 12, 66, 25, 26, 41, 71 |
| 5G Network | 2, 25, 41, 66, 71 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM |
| Operating System | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 395 ppi density |
| Touch Screen | 83.1% screen-to-body ratio |
| Multitouch |
| Dimensions | 165.4 x 76.2 x 9.4 mm (6.51 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 215 (7.58 oz) |
| Colors | Nebula Black |
| Internal Storage | 128 GB (ROM) |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 6 GB (RAM) |
| USB OTG Support |
| Resolution |
48 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, (ultrawide) 5 MP, (macro) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| Resolution | 16 MP |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging |
| Made by | Germany |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | rear-mounted |