To know about the Xiaomi Redmi A7 Pro price in Bangladesh (Exp, ৳20,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. 27 Feb 2026 released a new smartphone Redmi A7 Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi Redmi A7 Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi Redmi A7 Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi Redmi A7 Pro is expected to be launched in this country in Feb 2026.
| Name | Xiaomi Redmi A7 Pro |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 20,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 27 Feb 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Xiaomi Redmi A7 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 20,000. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Xiaomi Redmi A7 Pro which is expected to be available in Black, Mist Blue, Palm Green, and Sunset Orange colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi A7 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 27 Feb 2026 |
| Released | Exp. 27 Feb 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 - ROW HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - ROW 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 26, 28, 38, 40, 41, 66 - LATAM |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Dust and splash resistant |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~254 ppi density |
| Touch Screen | ~84.3% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Internal Storage | 64GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06" Auxiliary lens |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, Virtual proximity sensing |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 15W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Xiaomi Redmi A7 Pro is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi Redmi A7 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 20,000.
A. Yes, Xiaomi Redmi A7 Pro has a 6000mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.