To know about the Vivo Y21 5G price in Bangladesh (Exp, ৳25,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was Exp. 26 Mar 2026 released a new smartphone Y21 5G in Bangladesh’s official market.
The latest update of Vivo Y21 5G Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Vivo Y21 5G with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Vivo Y21 5G is expected to be launched in this country in Mar 2026.
| Name | Vivo Y21 5G |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 25,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 26 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
Vivo Y21 5G price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000. This is an 6GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Vivo Y21 5G which is expected to be available in Gold, and Black colors variants online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | Y21 5G |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 26 Mar 2026 |
| Released | Exp. 26 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~85.0% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Colors | Gold, Black |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 6GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide) 0.08 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
44W wired, 50% in 36 min Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Vivo Y21 5G is coming soon in Bangladesh Market.
A. Vivo Y21 5G price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000.
A. Yes, Vivo Y21 5G has a 6500mAh Battery with 44W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.