To know about the Oppo K15 Pro Plus price in Bangladesh (Exp, ৳70,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was Exp. 01 Apr 2026 released a new smartphone K15 Pro Plus in Bangladesh’s official market.
The latest update of Oppo K15 Pro Plus Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Oppo K15 Pro Plus with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Oppo K15 Pro Plus is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Oppo K15 Pro Plus |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 70,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 01 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Oppo K15 Pro Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 70,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Oppo K15 Pro Plus which is expected to be available in Gray, Silver, and Pink colors variants online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | K15 Pro Plus |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 01 Apr 2026 |
| Released | Exp. 01 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~89.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Crystal Shield Glass |
| Features | 165Hz, 600 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.4 x 77.5 x 8.3 mm (6.39 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g or 219 g (7.51 oz) |
| Colors | Gray, Silver, Pink |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Oppo K15 Pro Plus is coming soon in Bangladesh Market.
A. Oppo K15 Pro Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 70,000.
A. Yes, Oppo K15 Pro Plus has a 8000mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.