To know about the Xiaomi Poco Pad C1 price in Bangladesh (Exp, ৳20,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. 21 May 2026 released a new smartphone Poco Pad C1 in Bangladesh’s official market.
The latest update of the Xiaomi Poco Pad C1 Price in Bangladesh 2026. Check the full specs of Xiaomi Poco Pad C1 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. The phone was launched in this country on May 2026.
| Name | Xiaomi Poco Pad C1 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 20,000 (Exp) |
| Launch Date | Exp. 21 May 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Xiaomi Poco Pad C1 price in Bangladesh is starting at BDT. 20,000. This is a 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Xiaomi Poco Pad C1 which is available in Gray, and Blue color variants in online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Tablet |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco Pad C1 |
| Status Tablet Bangladesh Market Status | Upcoming |
| Announced | May 2026 |
| Released | Exp. 21 May 2026 |
| Dimensions | 226.5 x 148 x 7.4 mm (8.92 x 5.83 x 0.29 in) |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| Colors Tablet Colors | Gray, Blue |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 294.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2048 pixels |
| Pixel Density | ~268 ppi density |
| Touch Screen | ~87.9% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 500 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, lithium-on, Nickel Metal Hydride, and Nickel Cadmium. | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7600 mAh |
| Wireless Charging Wireless Charging | |
| Charging | 18W wired |
| Quick Charging Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 64GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Technology Network Technology | No cellular connectivity |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | No Dust protected and splash resistant |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |