To know about the Oneplus Pad 4 price in Bangladesh (Exp, ৳75,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oneplus was Exp. 30 Apr 2026 released a new smartphone Pad 4 in Bangladesh’s official market.
The latest update of the Oneplus Pad 4 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Oneplus Pad 4 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. The phone was launched in this country in Apr 2026.
| Name | Oneplus Pad 4 |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 75,000 (EXP) |
| Launch Date | Exp. 30 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 512GB |
Oneplus Pad 4 price in Bangladesh is starting at BDT. 75,000. This is a 12GB of RAM and 512GB of internal storage base variant of Oneplus Pad 4 which is available in Deep Brown, and Gray color variants in online stores and Oneplus showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Tablet |
| Brand | Oneplus |
| Model | Pad 4 |
| Status Tablet Bangladesh Market Status | Upcoming |
| Announced | Not announced |
| Dimensions | 289.6 x 209.7 x 6 mm (11.40 x 8.26 x 0.24 in) |
| Weight | 675 g (1.49 lb) |
| Colors Tablet Colors | Deep Brown, Gray |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 13.2 inches, 530.0 cm2 |
| Resolution | 2400 x 3392 pixels |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~315 ppi density |
| Touch Screen | ~87.3% screen-to-body ratio |
| Features | Dolby Vision, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Internal Storage | 512GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, lithium-on, Nickel Metal Hydride, and Nickel Cadmium. | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 13380 mAh |
| Wireless Charging Wireless Charging | |
| Charging | 80W wired |
| Quick Charging Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Resolution | 13 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor |
| Video Resolution | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Resolution | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Technology Network Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | No |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |