To know about the Honor Pad 20 price in Bangladesh (Exp, ৳40,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 12 May 2026 released a new smartphone Pad 20 in Bangladesh’s official market.
The latest update of the Honor Pad 20 Price in Bangladesh 2026. Check the full specs of Honor Pad 20 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. The phone was launched in this country on 07 Apr 2026.
| Name | Honor Pad 20 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 40,000 (Exp) |
| Launch Date | Exp. 12 May 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Honor Pad 20 price in Bangladesh is starting at BDT. 40,000. This is a 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Honor Pad 20 which is available in Green, and Pink color variants in online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Tablet |
| Brand | Honor |
| Model | Pad 20 |
| Status Tablet Bangladesh Market Status | Upcoming |
| Announced | 12 May 2026 |
| Released | Exp. 12 May 2026 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors Tablet Colors | Green, Pink |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~249 ppi density |
| Features | 120Hz, HDR |
| Multitouch |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, lithium-on, Nickel Metal Hydride, and Nickel Cadmium. | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 10100 mAh |
| Wireless Charging Wireless Charging | |
| Charging | 45W wired |
| Quick Charging Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Autofocus | |
| Video Resolution | Yes |
| Resolution | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Technology Network Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 4G Network Tablet 4G Network | LTE - cellular model only |
| 5G Network Mobile 5G Network | SA/NSA - cellular model only |
| Speed | LTE, 5G - cellular model only |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Yes (cellular model only), Stylus support |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C |
| USB Type-C |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |