The latest update of Huawei Watch Buds 2 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Huawei Watch Buds 2 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, BD Price, and this product every best single feature ratings, The Watch was launched ain this country on 20 Apr 2026.
| Name | Huawei Watch Buds 2 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | Exp. 65,000 |
| Launch Date | Exp. 20 Apr 2026 |
| Variant | RAM: …GB + ROM: …GB |
Huawei Watch Buds 2 price in Bangladesh is starting at BDT. 65,000. This is a …GB of RAM and …GB of internal storage base variant of Huawei Watch Buds 2 which is available in Obsidian Black, Amber Brown, and Titanium Silver color variants in online stores and Huawei showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartwatch |
| Brand | Huawei |
| Model | Huawei Watch Buds 2 |
| Released | 20 Apr 2026 |
| Status | Upcoming |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | No, Built-in wireless earbuds housed beneath the display; charging from the watch Compatible with standard 22mm straps |
| Dimensions | 47 x 47 x 14.7 mm (1.85 x 1.85 x 0.58 in) |
| Weight | 54.5 g (1.90 oz) |
| Colors | Obsidian Black, Amber Brown, Titanium Silver |
| Build | Titanium alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel Density | ~310 ppi density |
| Features | 3000 nits |
| Multitouch |
| Operating System | HarmonyOS |
| USB OTG Support |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| Infrared | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB Type-C |
| Browser | No |
| Java Support | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Messaging | Message, Email, Push Email |
| Capacity | 410 mAh |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |