Xiaomi released a new smartphone (Pad 8). It is a conveniently priced smartphone that can offer a wide range of features. Android 16, HyperOS 3 operating system. The device sports a 11.2-inch IPS LCD capacitive touchscreen display having a screen resolution of 2136 x 3200 pixels, and a aspect ratio 3:2 and a density of ~345 PPI. The phone comes with an 13 MP primary camera with an 8 MP single selfie camera. You can record videos in 4K resolution and @30fps. The Honor Pad X8b has 8GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by a Octa-core (1×3.21 GHz Cortex-X4 & 3×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.8 GHz Cortex-A720 & 2×2.0 GHz Cortex-A720) processor with Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) chipset. Connectivity options include, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.4, LHDC 5, USB Type-C 3.2, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 9200 mAh Battery. Are you looking for the latest Xiaomi Tablets ? Then visit Xiaomi Tablets.
| Name | Xiaomi Pad 8 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 52,999 (Official) |
| Launch Date | 25 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Xiaomi Pad 8 Official price in Bangladesh starting at BDT. 52,999. The Honor Pad X8b is available in Pine Green, Blue and Gray color variants in online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
“You want to visit our Facebook page click here
| Device Type | Tablet |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 8 |
| Status Tablet Bangladesh Market Status | Available |
| Price | Official (8GB+256GB) Wi-Fi ৳52,999 |
| Announced | 25 Mar 2026 |
| Released | 25 Mar 2026 |
| Dimensions | 251.22 x 173.42 x 5.75 mm |
| Weight | 485g |
| Colors Tablet Colors | Pine Green, Blue, Gray |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 11.2 inches, 373.7 cm2 |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~345 ppi density |
| Touch Screen | ~85.8% screen-to-body ratio |
| Features | 144Hz, HDR10, Dolby Vision, HDR Vivid, 800 nits (peak) |
| Multitouch |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, lithium-on, Nickel Metal Hydride, and Nickel Cadmium. | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 9200 mAh |
| Wireless Charging Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired, PD3.0, QC3+ 22.5 reverse wireless charging |
| Quick Charging Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Photo, Video, Portrait, Document, Teleprompter, Dynamic shot, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Resolution | 8 MP, f/2.28, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Technology Network Technology | No cellular connectivity |
| GPRS | |
| EDGE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, LHDC 5 |
| GPS | No |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |