Xiaomi released a new smartphone (Pad Mini). It is a conveniently priced smartphone that can offer a wide range of features. Android 15, HyperOS 2 operating system. The device sports a 8.8-inch IPS LCD capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1880 x 3008 pixels, and a 16:10 aspect ratio, and a density of ~403 PPI. The phone comes with an 13 MP primary camera with an LED flash and an 8 MP single selfie camera. You can record videos in 4K resolution and @30fps. The Xiaomi Pad Mini has 8GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by a Octa-core (1×3.73 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) processor with Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) chipset. Connectivity options include, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA, 1x USB Type-C 3.2, 1x USB Type-C 2.0, Display Port 1.4, dual-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 7500 mAh Battery with 67W Fast charging. Are you looking for the latest Xiaomi Tablets ? Then visit Xiaomi Tablets.
| Name | Xiaomi Pad Mini |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 54,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 24 Sep 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Xiaomi Pad Mini Unofficial price in Bangladesh starting at BDT. 54,000. The Xiaomi Pad Mini is available in Gray and Purple color variants in online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
“You want to visit our Facebook page click here
| Device Type | Tablet |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad Mini |
| Status Tablet Bangladesh Market Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+256GB) ৳54,000 |
| Announced | 24 Sep 2025 |
| Released | 24 Sep 2025 |
| Dimensions | 205.1 x 132 x 6.5 mm (8.07 x 5.20 x 0.26 in) |
| Weight | 326 g (11.50 oz) |
| Colors Tablet Colors | Gray, Purple |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 |
| Resolution | 1880 x 3008 pixels, 16:10 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~403 ppi density |
| Touch Screen | ~82.9% screen-to-body ratio |
| Features | 165Hz, HDR10, Dolby Vision, 700 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, lithium-on, Nickel Metal Hydride, and Nickel Cadmium. | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7500 mAh |
| Wireless Charging Wireless Charging | |
| Charging |
67W wired, PD3.0, QC3+ 18W reverse wired Bypass charging |
| Quick Charging Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06" 1.12μm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Resolution | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4" 1.12μm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Technology Network Technology | No cellular connectivity |
| GPRS | |
| EDGE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA |
| GPS | No |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | 1x USB Type-C 3.2, 1x USB Type-C 2.0, Display Port 1.4 |
| USB Type-C |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor |